Judicial Vacancies

25th Judicial Circuit, Division 1

Vacancy for the 25th Judicial Circuit, Clark and Madison counties.


14th Judicial Circuit, Division 2

Vacancy for the 14th Judicial Circuit, Bourbon, Scott and Woodford counties.


22nd Judicial Circuit, Family Court, Division 1

Vacancy for the 22nd Judicial Circuit, Fayette County.

Appointee
Elizabeth (Libby) Green Messer

Nominees
Carl D. Devine
Elizabeth (Libby) Green Messer
Eileen Mary O’Brien


43rd Judicial Circuit, Family Court, Division 2

Vacancy for the 43rd Judicial Circuit, Barren and Metcalfe counties.


22nd Judicial Circuit, Division 3

Vacancy for the 22nd Judicial Circuit, Fayette County.

Appointee
John Edward Reynolds

Nominees
Todd Smith Page
John Edward Reynolds
Lucy Anne Ferguson VanMeter


7th Appellate District, Division 2

Upcoming vacancy in the Office of Judge, Kentucky Court of Appeals, 7th Appellate District, Division 2

Appointee
Gene Smallwood Jr.

Nominees
Gene Smallwood Jr.
Jimmie Garner Vanover
Marcia Lynn Wireman


32nd Judicial Circuit, Division 2

Vacancy for the 32nd Judicial Circuit, Boyd County.

Appointee
John Fredrick Vincent

Nominees
Roger W. Hall
Kevin Patrick Sinnette
John Fredrick Vincent


30th Judicial Circuit, Family Court, Division 4

Vacancy for the 30th Judicial Circuit, Jefferson County.

Appointee
Lauren Adams Ogden

Nominees
Brendan Russell Daugherty, Louisville
Bryan Daniel Gatewood, Fisherville
Lauren Adams Ogden, Louisville


2nd Judicial District, Division 1

Vacancy for the 2nd Judicial District, McCracken County.

Appointee
Todd Stewart Jones


30th Judicial Circuit, Family Court, Division 10 & 30th Judicial District, Division 9

Vacancies for the 30th Judicial Circuit & District, Jefferson County.

Appointee, 30th Judicial Circuit, Family Court, Division 10
Derwin Lamont Webb

Appointee, 30th Judicial District, Division 9
Andre Leon Bergeron

Nominees - 30th Judicial Circuit, Family Court, Division 10
Ellie Garcia Kerstetter, Audubon Park
Shelley Montgomery Santry, Louisville
Derwin Lamont Webb, Louisville

Nominees - 30th Judicial District, Division 9
Michael Alvarez
Andre Leon Bergeron
Tanisha Ann Hickerson


17th Judicial Circuit, Division 2

Vacancy for the 17th Judicial Circuit, Campbell County.

Appointee
Daniel J. Zalla


2nd Judicial Circuit, Division 2

Vacancy for the 2nd Judicial Circuit, McCracken County.

Appointee
William Anthony Kitchen III

Nominees
William Anthony Kitchen III
Joe Christopher “Chris” McNeill
Charles David Walter


14th Judicial Circuit, Division 1

Vacancy for the 14th Judicial Circuit, Bourbon, Scott, and Woodford counties.

Appointee
Jeremy Michael Mattox


19th Judicial District

Vacancy for the 19th Judicial District, Bracken, Fleming, and Mason counties.

Nominees
Kimberly Leet Razor, Flemingsburg
Jeffrey Louis Schumacher, Maysville​
Jacqueline Suzanne Wright, Maysville


30th Judicial Circuit, Division 2

Vacancy for the 30th Judicial Circuit, Jefferson County.

Appointee
Darryl Scott Lavery

Nominees
Leslie C. Bates
Bradley R. Hume
Darryl Scott Lavery


30th Judicial District, Division 11

Vacancy for the 30th Judicial District, Jefferson County.

Appointee
Jessica Ann Moore

Nominees
Daniel Michael Alvarez
Tanisha Ann Hickerson
Jessica Ann Moore


38th Judicial Circuit, Division 1

Vacancy for the 38th Judicial Circuit, Butler, Edmonson, Hancock, and Ohio counties.

Appointee
Timothy Ray Coleman

Nominees
Timothy Ray Coleman, Morgantown
E. Glenn Miller, Hartford
Harold W. Newton, Hawesville


Court of Appeals, 5th Appellate District, Division 1

Laurance B. VanMeter was elected to the Supreme Court of Kentucky, effective January 2, 2017, which created a judicial vacancy in the Court of Appeals, Fifth Appellate District, Division 1, consisting of Anderson, Bourbon, Boyle, Clark, Fayette, Franklin, Jessamine, Madison, Mercer, Scott and Woodford counties.

Appointee
Robert G. Johnson, Georgetown


22nd Judicial Circuit, Division 8

Vacancy for the 22nd Judicial Circuit, Fayette County

Appointee
Thomas Lee Travis


38th Judicial District, Division 1

Vacancy for the 38th Judicial District, Butler, Edmonson, Hancock & Ohio counties

Appointee
Joseph Brett (JB) Hines


6th Judicial Circuit, Division 3, Family Court

Vacancy for the 6th Judicial Circuit, Daviess County


26th Judicial District

Vacancy for the 26th Judicial District, Harlan County


16th Judicial Circuit, Division 5, Family Court

Vacancy for the 6th Judicial Circuit, Kenton County

Appointee
Dawn Michelle Gentry


17th Judicial District, Division 1

Vacancy for the 17th Judicial District, Campbell County

Appointee
Cameron John Blau


12th Judicial Circuit, Division 2, Family Court

Vacancy for the 12th Judicial Circuit, Henry, Oldham & Trimble counties

Appointee
Doreen Showalter Goodwin


30th Judicial Circuit, Division 9, Family Court

Vacancy for the 30th Judicial Circuit, Jefferson County

Appointee
Judith Kay Bartholomew


43rd Judicial District

Vacancy for the 43rd Judicial District, Barren and Metcalfe counties

Appointee
John Gabriel Pendleton


47th Judicial Circuit

Vacancy for the 47th Judicial Circuit, Letcher County

Appointee
James Wiley Craft II


27th Judicial Circuit, Division 2

Vacancy for the 27th Judicial Circuit, Knox & Laurel counties

Appointee
Danny Lynn Evans


41st Judicial Circuit, Division 2, Family Court

Vacancy for the 41st Judicial Circuit, Clay, Jackson & Leslie counties

Appointee

Clint Jeffrey Harris, Manchester

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​